LEBLEBİ ÇEŞİTLERİ

ACILI LEBLEBİ, KAREMALI LEBLEBİ, ŞEKERLİ LEBLEBİ

Daha Fazla

KURUYEMİŞ ÇEŞİTLERİ

ÇEKİRDEK, FISTIK, FINDIK, ÇEREZ, KAJU

Daha Fazla

PESTİL/KÖME ÇEŞİTLERİ

KÖME, PESTİL, KADAYIF, SARMA

Daha Fazla

LOKUM ÇEŞİTLERİ

LOKUM, ÇİKOLATA, PÜSKEVİT

Daha Fazla

ŞEKER ÇEŞİTLERİ

BONBON ŞEKER, HALKA ŞEKER, JELİBON ŞEKER, BAYRAM ŞEKERLERİ

Daha Fazla

KURU MEYVE ÇEŞİTLERİ

İNCİR, ÜZÜM, DAĞ ÇİLEĞİ, HURMA, KEÇİ BOYNUZU, YABAN MERSİNİ

Daha Fazla

DRAJE ÇEŞİTLERİ

TÜM DRAJE ÇEŞİTLERİ

Daha Fazla
  • info@karakuskuruyemis.com
  • +90 (0) 364 212 37 42
LEBLENİN TARİHÇESİ
-

 Leblebi ilk defa Şeyh Murat Gazi tarafından 1370-1390 yıllarında bulunmuştur. Nohutun ısıtılıp bekletilmesini keşfetmiştir.

Leblebi nohutun işlenmesiyle elde edilen bir kuruyemiş türüdür. Nohutun günlerce uğraşı sonucu terbiyesi ile, özel fırınlarda kavrulmasıyla elde edilir. Bu işlem şu aşamalardan geçer: Nohut 3 ayrı günde 3 kez tavlama işlemine yani ısıtılma işlemine tabi tutulur. 3. tavlamadan sonra bir alana serilerek dinlenmeye bırakılır. Bu yaklaşık 15 günlük bir süreyi kapsar. Leblebi yapılacağı günün akşamı ıslatılarak kabarması sağlanır. Ertesi gün leblebi yapılacağı tavada önce ısıtılır, sonra "mafrak" denilen aletle hafifçe bastırılarak kabuklarının çıkarılması sağlanır. Bu işlem sırasında nohutların bir kısmı ikiye bölünür. Bu ikiye ayrılanlar elekle bütünlerden ayrılır.

Bölünenlere "kırık leblebi" de denir. Bunlardan daha çok leblebi unu yapmak için yararlanılır. Bütün olan leblebiler değişik şekillerde satışa sunulur. Bir kez daha kavrulma işlemine tabi tutulmaları sonrasında sarı üstüne siyah benekli görünüm kazanır. Buna "çifte kavrulmuş leblebi" denir. Ayrıca çikolatalı leblebi, beyaz leblebi, karanfilli leblebi, biberli leblebi, şekerli leblebi ve sakız leblebi gibi 40 civarı değişik türleri mevcuttur. Raf ömrü uzun olsa da taze tüketilmesi daha makbuldür. Taze leblebinin iki parmak arasında sıkıldığında un gibi ufalanması gerekir.

Leblebinin mide suyunu emdiği ve rahatlık verdiği söylenir. Ayrıca takma diş yaptıranlara leblebi yemesi öğütlenir. Çünkü leblebi yenmesi takma dişlerin yerlerine daha rahat alışmasını sağlar.

Ayrıca leblebi toz haline getirilip halk dilinde kavut denilen şekilde de yenilebilir.

Büyük Fırsatı Kaçırmayın!

e-ticaret sitemizi ziyaret edin.